Budowa grzejników Strada różni się znaczącą od tradycyjnych grzejników płytowych. Główną i najważniejszą różnicą jest budowa wymiennika ciepła. W przypadku tradycyjnych grzejników płytowych mamy do czynienia ze stalową blachą, która ogrzana poprzez cyrkulację wody emituje ciepło na zewnątrz ogrzewając przy okazji obudowę grzejnika. System wymiany ciepła w grzejnikach Strada, zwany Low-H2O to innowacyjne rozwiązanie, w którym zastosowano wymiennik wykonany z czystej miedzi i aluminium co powoduje że jest on całkowicie nierdzewny.
Wymiennik ciepła Low-H2O działa na zasadzie połączenia cyrkulacji ciepłego powietrza z radiacją, co daję optymalne uzyskanie mocy grzewczej nawet przy niewielkich rozmiarach grzejnika, a mała pojemność wodna zapewnia szybkie nagrzewanie się jednostki grzewczej. Kolejnym atutem tego systemu jest duża wydajność cieplna zarówno przy normalnych jak i bardzo niskich temperaturach zasilania. Jest to szczególnie ważne przy zastosowaniu pieców kondensacyjnych, czy też pomp ciepła, gdzie temperatura zasilania to zaledwie 55°C.
System DBE (Dynamic Boost Effect) to innowacyjny system rozprowadzania ciepła przygotowany specjalnie dla grzejników z wymiennikiem Low-H2O aby podnieść 2 - 3 krotnie ich moc. DBE składa się z jednego lub więcej wentylatorów (zależnie od długości grzejnika), które trzeba założyć na wymiennik ciepła. Praca wentylatorów regulowana jest przez jednostkę sterującą zakładaną na wymiennik ciepła. Panel sterujący umieszczony jest na kratce grzejnika. System DBE działa całkowicie automatycznie. Przez cały czas mierzy temperaturę pomieszczenia oraz wody zasilającej. Gdy ciepła będzie zbyt mało, system automatycznie przełączy się w tryb comfort, aby szybko dostarczyć go znacznie więcej. System zareaguje tylko wtedy, gdy zwiększy się zapotrzebowanie na ciepło, np. przy przejściu z trybu nocnego na dzienny, kiedy chcemy szybko ogrzać nieużywany pokój lub w czasie największych mrozów. System w trybie comfort działa bardzo cicho. Jeśli chcemy, aby nasze pomieszczenie było ogrzane jeszcze szybciej możemy zastosować tryb pracy Boost. Jeśli wciśniemy przycisk Boost na panelu sterującym, system DBE dostarczy maksymalnej mocy przez około 15 minut. Moc w tym trybie wzrośnie do 200% wydajności nominalnej, a w przypadku grzejników kanałowych nawet do 300%. Oznacza to, że niedogrzany pokój może błyskawicznie osiągnąć komfortową temperaturę. W trybie Boost moc jest jeszcze wyższa, ale poziom hałasu nieznacznie wzrasta. Tryb Boost wyłącza się automatycznie po 15 minutach.
System DBE to rozwiązanie nowoczesne i "inteligentne". Wentylatory pracują tylko wtedy, gdy grzejnik bez ich pomocy nie daje rady zapewnić żądanej temperatury w pomieszczeniu, zatem nie pracują cały czas. Przewidywany czas pracy wentylatorów wynosi 50 000 godzin w trybie Boost, przy temperaturze 40°C. Wentylatory zabezpieczone są przed uszkodzeniem wywołanym ich zatrzymaniem. Należy jednak unikać takich sytuacji, aby nie uszkodzić łopatek wentylatora.
Zalety grzejników Strada:
- Wymiennik ciepła Low-H2O grzejników Jaga wykonany z czystej miedzi i aluminium co powoduje że jest odporny na rdzewienie a specjalna powłoka z lakieru uniemożliwia przywieranie kurzu do elementów grzejnych.
- Niewielka pojemność wodna gwarantuje szybkie nagrzewanie się grzejnika
- Uzyskanie dużej wydajności cieplna zarówno przy normalnych jak i bardzo niskich temperaturach zasilania
- Wymiana ciepła z otoczeniem to optymalna kombinacja cyrkulacji ciepłego powietrza i radiacji
- Obudowa grzejnika wykończona jest poliestrowym, odpornym na zarysowania lakierem o delikatnej strukturze a łatwy demontaż umożliwia łatwe oczyszczenie wymiennika ciepła
- Korpus zaworu i podłączenia hydrauliczne ukryte są pod obudową grzejnika
- Temperatura obudowy nigdy nie przekracza 43°C, zgodnie normą bezpieczeństwa DHSS DN4
Zalety stosowania systemu DBE:
- Zwiększenie moc grzejnika 2-3 krotnie, co powoduje, iż można zredukować temperaturę zasilania z 75˚C do 55˚C, przy tym samym wymiarze grzejnika.
- Zachowanie dużej mocy grzewczej przy zastosowaniu niskotemperaturowych źródłach ogrzewania tj. pompach ciepła, czy piecach kondensacyjnych.
- Szybkie i efektywne ogrzanie pomieszczeń, nawet tych o dużej kubaturze.
- Możliwość montowania mniejszych grzejników przy zachowaniu dużej mocy. Dla posiadaczy kotłów kondensacyjnych lub pomp ciepła rozmiar grzejnika przy zastosowaniu systemu DBE nie musi być większy.
- Podczas pracy zużycie energii wynosi 7 W/m. Roczne zużycie prądu jest znacznie mniejsze niż oszczędność spowodowana zastosowaniem grzejników Low-H2O.
- System DBE montuje się w łatwy i szybki sposób − wystarczy znaleźć w pobliżu gniazdko lub doprowadzić zasilanie pod obudowę grzejnika.